| Trade Name | LOCTITE V5004 |
| Application | Structural Bonding |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Threadlocking Strength | Medium |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | No |
| Colour | Blue, Pink |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Specific Gravity | 1 |
| Viscosity Description | Medium Viscosity |
| Viscosity Measurement | 18000mPa/s |
| Operating Temperature Range | -20 → +100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.