| Trade Name | Loctite SF 7414 |
| Application | Tamper Evident Seal Varnish |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | No |
| Colour | Blue |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Tube |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +145°C |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Chemical Composition | Solvent |
| Odour | Sweet |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Viscosity Measurement | 9000 → 120000mPa/s |
| Operating Temperature Range | -35 → +145 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.