| Adhesive Type | Contact Adhesive |
| Trade Name | Terostat PU 92 |
| Application | Industrial |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Colour | Black |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 310 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → + 70 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.