| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | 9200 |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 48 h |
| Shear Strength | 18 (Copper) N/mm², 19 (Brass) N/mm², 20 (Stainless Steel) N/mm², 22 (Aluminium) N/mm², 3.4 (ABS) N/mm², 3.5 (Polycarbonate) N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Specific Gravity | 1.25 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.