| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Trade Name | Loctite 330 + 7388 |
| Application | Structural Bonding |
| Material Compatibility | Ceramic, Glass Fibre Reinforced Plastic, Metal, Plastic, Wood |
| Colour | Yellow |
| Acrylic Type | Methacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Can, Tube |
| Package Size | 40 ml, 50 ml |
| Shear Strength | 15 → 30 N/mm² |
| Viscosity Measurement | 67500mPa/s |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Operating Temperature Range | → +100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.