| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Hysol 3430 |
| Application | Thermal Management |
| Material Compatibility | Glass |
| Colour | Transparent |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 24 ml |
| Cure Time | 15 min |
| Shear Strength | 22 N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +100 °C |
| Setting Time | 7min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.