| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | 2 Ton |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Ceramic, Concrete, Ferrite, Ferrous Metal, Glass, Non Ferrous Metal, Wood |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 200 ml |
| Cure Time | 16 h |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Operating Temperature Range | → +93 °C |
| Setting Time | 30 → 35min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.