| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Araldite 2015-1 |
| Colour | Beige |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 20 h |
| Shear Strength | >15 MPa |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Specific Gravity | 1.4 |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
| Operating Temperature Range | +10 → +100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.