| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Araldite 2014-2 |
| Application | Industrial |
| Material Compatibility | ABS, Aluminium, Brass, Carbon Fibre Reinforced Polymer, Ceramic, Copper, Galvanised Steel, Glass, Glass Fibre Reinforced Plastic (EP), Glass Fibre Reinforced Plastic (UP), Mild Steel, PMMA, Polyamide, Polycarbonate, PVC, Rubber, Sheet Moulding Compound, Stainless Steel, Wood |
| Colour | Grey |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 200 ml |
| Shear Strength | 2700 psi |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Special Features | Aerospace & Defense, Construction, Consumer DIY, Electrical Engineering, Electronics, Paint & Coatings, Sport & Leisure, Wind Energy |
| Operating Temperature Range | Maximum of +76 °C |
| Setting Time | 180min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.