| Adhesive Type | Spray Adhesive |
| Trade Name | HS 300 |
| Application | Canvas, Chipboard, Concrete, Cork, Insulation, Leather, Metal, Paper, Plastic, Rubber, Wood |
| Material Compatibility | Metal, Plastic, Rubber |
| Colour | Transparent Amber |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Can |
| Package Size | 500 ml |
| Cure Time | 12 → 24 h |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Operating Temperature Range | → +50 °C |
| Setting Time | 2 → 10min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.