| Adhesive Type | Silicone Adhesive |
| Trade Name | AS1803 |
| Application | Thermal Management |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 310 ml |
| Cure Time | 8 h |
| Maximum Operating Temperature | +220°C |
| Chemical Composition | Silicone |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +220 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.