| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Scotch-Weld DP760 |
| Application | Thermal Management |
| Material Compatibility | Ceramic, Metal, Stone |
| Colour | Brown |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Shear Strength | 20 → 29 MPa |
| Maximum Operating Temperature | +230°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +230 °C |
| Setting Time | 45 → 60min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.