| Material | Aluminium (Surface), Plastic (Shell), Thermoplastic Elastomer |
| Internal Height | 130 mm |
| Internal Width | 350 mm |
| Internal Depth | 470mm |
| Internal Dimensions | 470 x 350 x 130mm |
| External Height | 150 mm |
| External Width | 405 mm |
| External Depth | 485mm |
| External Dimensions | 485 x 405 x 150mm |
| Series | K 411 |
| Watertight or Waterproof | Yes |
| Wheels | No |
| Material Type | Aluminium (Surface), Plastic (Shell) |
| Colour | Black, Silver |
| Lockable | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Weight | 2.8kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.