| Material | PP |
| Internal Height | 229 mm |
| Internal Width | 517 mm |
| Internal Depth | 392mm |
| Internal Dimensions | 229 x 517 x 392mm |
| External Height | 265 mm |
| External Width | 560 mm |
| External Depth | 455mm |
| External Dimensions | 265 x 560 x 455mm |
| Series | 1560 |
| Foam | Yes |
| Watertight or Waterproof | Yes |
| Wheels | Yes |
| Material Type | Plastic |
| Colour | Black |
| Lockable | Yes |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 8kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.