| Material | PP |
| Internal Height | 268 mm |
| Internal Width | 153 mm |
| Internal Depth | 80mm |
| Internal Dimensions | 268 x 153 x 80mm |
| External Height | 296 mm |
| External Width | 212 mm |
| External Depth | 96mm |
| External Dimensions | 296 x 212 x 96mm |
| Series | 1170 |
| Foam | Yes |
| Watertight or Waterproof | Yes |
| Wheels | No |
| Material Type | Plastic |
| Colour | Black |
| Lockable | Yes |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 950g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.