| Drum Heater Type | Side Drum Heating Jacket |
| Drum Size | 200l |
| Size | 850 x 1950mm |
| Power Rating | 1800W |
| Supply Voltage | 230V |
| Material | PTFE Coated Glass Fibre Cloth |
| Element Type | Silicone |
| Insulation Material | E-glass Fibre Blanket |
| Temperature Range | 20-220°C |
| Length | 1950mm |
| Width | 850mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.