| Material | Zinc Plated Steel |
| Shackle Type | Bow Shackle |
| Pin Type | Screw Pin |
| Safe Working Load | 0.75t |
| Shackle Diameter | 7.85mm |
| Jaw Width | 13.5mm |
| Pin Diameter | 9.65mm |
| Finish | Zinc Plated |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.