| Sling Type | Round |
| Straight Pull Load | 3t |
| Safe Working Load (2-Leg) | 4200kg |
| Safe Working Load 2-Leg | 4200kg |
| Safe Working Load (4-Leg) | 3000kg |
| Safe Working Load 4-Leg | 3000kg |
| Safe Working Load Choke Hitch | 2400kg |
| Safe Working Load (Choke Hitch) | 2400kg |
| Length | 2.5m |
| Width | 60mm |
| Colour | Yellow |
| End Fittings | Endless |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.