| Processor Speed | 2.9 GHZ |
| Color Category | Silver |
| Display Type | LED |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| EPEAT Compliant | Yes |
| Graphics Controller Model | AMD Radeon 660M |
| Hard Drive Capacity | 256 GB |
| Integrated System | 1-year warranty |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Operating System Platform | Windows 11 , Windows 10 |
| Platform Supported | Windows |
| Processor Type | Ryzen 5 Pro |
| Product Type | Notebook |
| RAM Installed | 16 GB |
| Screen Size | 16 inch |
| Storage Type | SSD |
| TCO Certified | No |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 3.9 lbs |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.