| Product Type | Heatshrink Labels |
| Label Width | 50.8mm |
| Diameter | 2.4mm |
| Label Quantity | 250 |
| Background Colour | Yellow |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Material | Polyolefin |
| Maximum Operating Temperature | +135°C |
| Resistant To | Abrasion, Flame, Gasoline/Fuels, Oils, Solvents |
| Cable Diameter Range | 0.9 → 1.9mm |
| Operating Temperature Range | -55 → +135 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.