| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Contact Current Rating | 4 A @ 28 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Panel Cut Out Diameter | 11.6mm |
| Actuator Material | Chrome Plated Copper Alloy |
| Panel Cut Out Size | 11.6mm |
| Contact Resistance | 0.02Ω |
| Contact Material | Gold Over Silver Plated |
| Standards Met | RoHS |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.