| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 20 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| IP Rating | IP67 |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | Brass |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver Plated |
| Mechanical Life | 40000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.