| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 5 A @ 28 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Voltage Rating | 120 V ac/dc, 28V ac/dc |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Silver, Copper |
| Standards Met | RoHS |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.