| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 3 A @ 125 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Wire Lug |
| Actuator Length | 7.52mm |
| Contact Material | Silver |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.