| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V dc |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| IP Rating | IP67 |
| Panel Cut Out Width | 4.5mm |
| Panel Cut Out Height | 7mm |
| Actuator Length | 7mm |
| Actuator Material | Glass Fibre Reinforced Nylon |
| Panel Cut Out Size | 7 x 4.5mm |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | Silver Nickel Plated Copper Alloy |
| Mechanical Life | 40000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.