| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 5 A @ 28 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Illuminated | No |
| Panel Cut Out Diameter | 11.91mm |
| Actuator Length | 17.56mm |
| Actuator Material | Chromium Plated Brass |
| Voltage Rating | 120 ac/dc, 28V ac/dc |
| Panel Cut Out Size | 11.91mm |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Silver |
| Standards Met | RoHS & Lead Free |
| Mechanical Life | 40000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.