| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| IP Rating | IP68S |
| Actuator Length | 0.66in |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Voltage Rating | 28 V dc, 115V ac |
| Contact Material | Silver |
| Standards Met | CSA, Reach, RoHS, UL, WEEE |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.