| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 0.4VA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Illuminated | No |
| Actuator Length | 3.8mm |
| Actuator Material | PPS |
| Voltage Rating | 28V ac/dc |
| Contact Resistance | 80mΩ |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Standards Met | UL 94V-0 |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.