| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Contact Current Rating | 0.4VA |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| IP Rating | IP67 |
| Illuminated | No |
| Actuator Length | 6.5mm |
| Voltage Rating | 28V ac/dc |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Contact Material | Copper (Movable), Copper or Brass (Stationary) |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.