| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| IP Rating | IP67 |
| Illuminated | No |
| Panel Cut Out Diameter | 6.5mm |
| Actuator Length | 6.5mm |
| Voltage Rating | 125V ac |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver (Stationary), Silver Alloy (Movable) |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.