| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 10 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| IP Rating | IP40 |
| Panel Cut Out Width | 18.6mm |
| Panel Cut Out Height | 18mm |
| Actuator Length | 14mm |
| Actuator Material | PA |
| Panel Cut Out Size | 18 x 18.6mm |
| Contact Resistance | <100mΩ |
| Contact Material | Ag |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -20 (Terminal Side, Actuating Side)°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +100 (Terminal Side) °C, -20 → +55 (Actuating Side) °C |
| Maximum Operating Temperature | +100 (Terminal Side) °C, +55 (Actuating Side) °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.