| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 6 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| IP Rating | IP40 |
| Actuator Length | 14mm |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | Silver Plated |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.