| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-On-On |
| Contact Current Rating | 4 A @ 30 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Panel Cut Out Diameter | 12.5mm |
| Actuator Length | 11.5mm |
| Panel Cut Out Size | 12.5mm |
| Contact Resistance | 0.02Ω |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Mechanical Life | 300000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Operating Temperature Range | -45 → +140°C |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.