| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 16A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| IP Rating | IP67 |
| Panel Cut Out Diameter | 12.7mm |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | Metal |
| Panel Cut Out Size | 12.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.