| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Contact Current Rating | 3 A @ 250 V ac, 4 A @ 30 V dc, 6 A @ 125 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Illuminated | No |
| Panel Cut Out Diameter | 6.5mm |
| Actuator Length | 17.8mm |
| Actuator Material | Chrome Plated Brass |
| Voltage Rating | 30 V dc, 125 V ac, 250V ac |
| Panel Cut Out Size | 6.5 Dia.mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver |
| Standards Met | CECC 96201-007, CSA, cULus Recognised, UL Listed, VDE |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.