| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 15 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Silver |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.