| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA@ 42 V dc |
| Terminal Type | Right Angle Solder Lug |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 10mm |
| Width | 2.5mm |
| Depth | 6.8mm |
| Dimensions | 2.5 x 10 x 6.8mm |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Mechanical Life | 2000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Gold Plated |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.