| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 8.8mm |
| Width | 3.4mm |
| Depth | 3.4mm |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Gold |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.