| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 4 V dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Top |
| Length | 15mm |
| Width | 9.4mm |
| Dimensions | 15 x 9.4mm |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Mechanical Life | 15000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyoxymethylene |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.