| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 12.7mm |
| Width | 11.43mm |
| Dimensions | 12.7 x 11.43mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Voltage Rating | 20V ac/dc |
| Mechanical Life | 30000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Gold Plated Brass |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.