| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Type | Top |
| Length | 10.2mm |
| Width | 4mm |
| Depth | 6.5mm |
| Dimensions | 10.2 x 4 x 6.5mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Voltage Rating | 28V ac/dc |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature Range | -15 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.