| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 28 V ac/dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 9.2mm |
| Width | 10.5mm |
| Depth | 2.9mm |
| Dimensions | 9.2 x 2.9 x 10.5mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | PPS |
| Contact Material | Gold over Silver Plated Phosphor Bronze |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.