| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 28 V ac/dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 17mm |
| Width | 7.4mm |
| Depth | 22mm |
| Dimensions | 17 x 7.4 x 22mm |
| Contact Resistance | 200mΩ |
| Mechanical Life | 1000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.