| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 100mA |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 8mm |
| Width | 2.5mm |
| Depth | 2.5mm |
| Dimensions | 8 x 2.5 x 2.5mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Voltage Rating | 6V |
| Mechanical Life | 2000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.