| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Contact Current Rating | 100mA |
| Terminal Type | J-Hook |
| Actuator Type | Flush |
| Length | 6mm |
| Width | 2.8mm |
| Depth | 2.5mm |
| Dimensions | 6 x 2.8 x 2.5mm |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Voltage Rating | 6V |
| Mechanical Life | 200Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.