| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 200mA |
| Terminal Type | J-Hook |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 8.5mm |
| Width | 3.5mm |
| Depth | 5.5mm |
| Dimensions | 8.5 x 3.5 x 5.5mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Voltage Rating | 12V |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Silver |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.