| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 100 (Non-Switching) mA, 100 (Switching) mA |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 5.4mm |
| Width | 3.9mm |
| Depth | 2.4mm |
| Dimensions | 5.4 x 3.9 x 2.4mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Voltage Rating | 50V dc |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.