| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 30 V dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 11.8mm |
| Width | 5.8mm |
| Depth | 7.9mm |
| Dimensions | 11.8 x 5.8 x 7.9mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -10 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.