| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Current Rating | 350 mA @ 30 V dc |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 18.2mm |
| Width | 11mm |
| Depth | 5.6mm |
| Dimensions | 18.2 x 11 x 5.6mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.