| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 500 mA @ 12 V dc |
| Terminal Type | Solder |
| Length | 7.41mm |
| Width | 2.5mm |
| Depth | 6.5mm |
| Dimensions | 7.41 x 6.5 x 2.5mm |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Plated Phosphor Bronze |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.